OGÓLNE ZASADY

Zadbaj o to, aby Twój pies jadąc na trening był wypoczęty. Wystarczy krótki spacer przed treningiem, aby psiak załatwił potrzeby fizjologiczne. Pamiętaj też, aby nie karmić go 3-4h przed szkoleniem, ponieważ w trakcie treningów często korzystamy z nagród w postaci smakołyków. Najedzony pies może nie mieć ochoty na nagrodę pokarmową.

KOMFORT I WYGODA PSA

Na trening ubierz psa w wygodne SZELKI lub szeroką OBROŻĘ. Bardzo ważne, aby sprzęt nie krępował ruchów psa, nie sprawiał dyskomfortu (nie nadają się obroże zaciskowe) i nie przeszkadzał w trakcie pracy. Osobiście preferuję szelki typu guard, ponieważ są wygodne dla psa, łatwe do założenia oraz dają możliwość podpięcia linki na grzbiecie dzięki czemu rzadziej plącze się pod łapami.

KOMUNIKACJA I BEZPIECZEŃSTWO

W Nosework dopuszczone są dwie formy handlingu – na lince oraz bez niej – decyzję o sposobie prowadzenia psa na ringu podejmuje przewodnik. W ciasnych i zagraconych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się praca bez smyczy, jednak na dużych powierzchniach, gdzie ring jest wydzielony pachołkami lub taśmami warto skorzystać z linki. Warto więc trenować oba rodzaje handlingu i stosować je zamiennie. LINKA – praca na lince umożliwia sterowanie psem i komunikację bez używania słownych komend. Daje nam też poczucie bezpieczeństwa, jeśli w pobliżu znajduje się jakieś zagrożenie np. ruchliwa ulica. Długość linki powinna umożliwić psu swobodną pracę. Pamiętajmy, że “wisząc nad psem” wywieramy na niego presję, co może skutkować np. fałszywym alarmem. Podążanie zbyt blisko psa może niekorzystnie wpłynąć na roznoszenie się stożka zapachowego, a tym samym będzie utrudniać psu wykonanie zadania. Zbyt długa linka może się plątać i być uciążliwa w obsłudze. Najlepiej sprawdzają się więc linki treningowe długości 3m. Wybierając linkę warto zwrócić uwagę, żeby dobrze przylegała do dłoni i nie parzyła w przypadku mocniejszego pociągnięcia. Karabińczyk musi być mocny i niezawodny, tak aby odpinanie i zapinanie psa w trakcie przeszukania nie wytrącało go z pracy.

MOTYWACJA

Trening Nosework oparty jest na pozytywnym wzmocnieniu. Jego efektywność w dużej mierze zależy od motywacji. Zapachy stosowane w detekcji sportowej (kora cynamonu, skórka pomarańczy i goździk) są neutralne dla psa, jednak w procesie nauki poprzez kojarzenie je z przyjemnymi bodźcami nabierają dla niego dużej wartości. Rodzaje motywacji u psów dzielimy na: – pokarmową – łupową – socjalną – środowiskową. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, dlatego warto sprawdzić jak działają na psa różne motywatory. Często stosujemy je naprzemiennie, aby uzyskać najlepszy efekt. Możemy np. wykorzystać nagrodę pokarmową, aby uzyskać większą precyzję oznaczania lub podkręcić tempo pracy poprzez odpowiednie wykorzystanie zabawek. Pamiętajmy więc, aby zabrać ze sobą na trening: SMACZKI – warto przetestować przed treningiem kilka rodzajów i zobaczyć, które najbardziej będą smakowały naszemu psu. Należy wybierać smaczki suche lub półwilgotne, które mają na tyle zbitą konsystencję, że się nie kruszą ani nie zostawiają śladów ponieważ bardzo łatwo zanieczyścić ring lub sprzęt treningowy pozostawiając na nim ślady jedzenia, co będzie przeszkadzało w dalszej pracy. Nagrody nie mogą być również zbyt duże, aby pies nie przerywał pracy na długie rzucie/gryzienie i aby nie najadł się zbyt szybko. Optymalną wielkość smaczka można porównać do monety o wartości 1gr. SASZETKA – nic tak nie frustruje i nie rozprasza psa w pracy jak szeleszczące w kieszeni woreczki ze smakołykami oraz zbyt wolne wyciąganie nagrody (co często prowadzi do niezrozumienia za co właściwie ta nagroda została podana) dlatego już od pierwszego treningu warto wyposażyć się w wygodną saszetkę treningową. Przy wyborze saszetki należy sprawdzić czy smakołyki nie będą wysypywały się z niej w trakcie szybszego poruszania lub schylania. ZABAWKI – dzielimy głównie na te do aportowania i do szarpania. Dobrze jeśli zabawka spełnia obie te funkcje co umożliwia różnorodne nagradzanie, ale najważniejsze, żeby była lubiana przez psa. Dobre przygotowanie wpływa na nasz komfort i znacząco przyspiesza proces nauki psa.

Do zobaczenia na treningu!