Psy zaganiające posiadają instynkt pasterski który jest wrodzoną umiejętnością kontrolowania stada zwierząt. Czują one olbrzymią potrzebę pracy z człowiekiem i dla człowieka.

Możliwości psów pasterskich oraz zakodowane w ich genach zachowania wprawiają w zachwyt, jednak posiadanie psa z instynktem jest obarczone również odpowiedzialnością. Nierealizowanie oraz niezrozumienie jego potrzeb często kończy się dużymi problemami z zachowaniem pupila. Narastająca frustracja psa może prowadzić do zachowań destrukcyjnych i agresywnych oraz do tzw. fiksacji. Treningi pasterskie pomagają zaspokoić potrzeby psów, poprawiają relację z przewodnikiem, pozwalają zrozumieć „co siedzi w głowie” pastucha oraz dają narzędzia do pracy nad zachowaniami problemowymi.

Jesteśmy pasjonatami pasterstwa, posiadamy kilka psów rasy border collie, z którymi aktywnie trenujemy. Nasze psy pomagają nam również wykonywać prace gospodarskie przy zwierzętach (owce, kozy, kaczki).

Na naszej farmie w Wierzchucinie Królewskim mieszka stado owiec przyzwyczajonych do pracy z psami. Dysponujemy ogrodzonym, oświetlonym placem 30 x 100m, koszarem treningowym oraz łąką ok. 1,5h (dla doświadczonych psów).